Fakt czy fikcja: Obalanie Ring a Ring a Roses

7 listopada 2021

Istnieje mit, że brytyjska rymowanka dla dzieci "Ring a Ring a Roses" dotyczy dżumy - albo Wielkiej Dżumy z lat 1665-6, albo Czarnej Śmierci wieki wcześniej - i pochodzi z tamtych czasów. Słowa opisują ówczesną praktykę jej leczenia i nawiązują do losu, jaki spotkał tak wielu.

Prawda

Najwcześniejsze znane użycie rymowanki przypada na epokę wiktoriańską i prawie na pewno nie pochodzi z czasów dżumy (żadnej z nich). Chociaż tekst można interpretować jako luźno związany ze śmiercią i zapobieganiem chorobom, uważa się, że jest to tylko interpretacja nadana w połowie XX wieku przez nadgorliwych komentatorów i nie jest bezpośrednim wynikiem doświadczenia dżumy, ani nie ma z nią nic wspólnego.

Rymowanka dla dzieci

Istnieje wiele wariantów w słowach rymu, ale częstym wariantem jest:

Ring a ring a rosesA
pocket full of posesAtishoo
, AtishooWe
all fall down


Po ostatniej linijce często śpiewacy, zwykle dzieci, padają na ziemię. Można z pewnością zauważyć, jak ten wariant brzmi, jakby mógł mieć coś wspólnego z zarazą: pierwsze dwa wersy jako odniesienia do wiązanek kwiatów i ziół, które ludzie nosili, aby odeprzeć zarazę, a ostatnie dwa wersy odnoszące się do choroby (kichanie), a następnie śmierci, pozostawiając śpiewaków martwych na ziemi.

Nietrudno zrozumieć, dlaczego rymowanka mogła być związana z dżumą. Najsłynniejszą z nich była Czarna Śmierć, kiedy to w latach 1346-53 przez Europę przetoczyła się choroba, która zabiła ponad jedną trzecią ludności. Większość ludzi wierzy, że była to dżuma, która powoduje czarne grudki nad ofiarą, nadając jej nazwę, choć są ludzie, którzy to odrzucają. Dżuma była rozprzestrzeniana przez bakterie znajdujące się na pchłach szczurzych i spustoszyła Wyspy Brytyjskie w takim samym stopniu jak Europę kontynentalną. Społeczeństwo, gospodarka, a nawet wojna zostały zmienione przez dżumę, więc dlaczego tak masowe i przerażające wydarzenie nie miałoby się zakorzenić w świadomości społecznej w formie rymowanki?

Legenda Robin Hooda jest mniej więcej tak samo stara. Rymowanka jest związana z innym wybuchem zarazy, "Wielką Plagą" z lat 1665-6, i to właśnie ta, która została pozornie zatrzymana w Londynie przez Wielki Pożar, który spalił ogromny obszar miejski. Znowu, istnieją zachowane opowieści o pożarze, więc dlaczego nie rym o zarazie? Jeden z częstych wariantów w tekście polega na użyciu "ashes" zamiast "atishoo" i jest interpretowany jako kremacja zwłok lub czernienie skóry od chorych grudek.

Jednak folkloryści i historycy uważają, że twierdzenia o zarazie pochodzą dopiero z połowy XX wieku, kiedy to popularne stało się nadawanie istniejącym rymom i powiedzeniom starszego pochodzenia. Rymowanka powstała w epoce wiktoriańskiej, a pomysł, że jest ona związana z dżumą, pojawił się dopiero kilkadziesiąt lat temu. Jednak rymowanka była tak rozpowszechniona w Anglii i tak głęboko zakorzeniła się w świadomości dzieci, że wielu dorosłych łączy ją teraz z dżumą.

Zacytuj ten artykuł Format mla apa chicago Twój cytat Wilde, Robert. "Fakt czy fikcja: Debunking Ring a Ring a Roses." ThoughtCo, Aug. 25, 2020, thoughtco.com/debunking-ring-a-ring-a-roses-1221610. Wilde, Robert. (2020, 25 sierpnia). Fact or Fiction: Debunking Ring a Ring a Roses. Retrieved from https://www.thoughtco.com/debunking-ring-a-ring-a-roses-1221610. Wilde, Robert. "Fact or Fiction: Debunking Ring a Ring a Roses." ThoughtCo. https://www.thoughtco.com/debunking-ring-a-ring-a-roses-1221610 (accessed October 10, 2021). kopia cytatu

image

Wojciech Kowal

Redakcja lingua-projekt.pl