WYZWANIA I PRZYJEMNOŚCI ZWIĄZANE Z NAUCZANIEM I UCZENIEM SIĘ W JĘZYKU OBCYM
Izraelczycy są znani z doskonałej znajomości języka angielskiego. Zagraniczni turyści, jak również nowi imigranci, podziwiają, że wszyscy, od lekarzy, przez taksówkarzy, po przechodniów na ulicy, w jakimś stopniu posługują się tym językiem.
Ale jak każdy Izraelczyk, który wyjechał za granicę na studia wie, zdawalny angielski nie wystarczy, aby odnieść sukces na uniwersytecie. Niezależnie od tego, czy jesteś doktorantem próbującym ukończyć swoją pracę, czy też nowym wykładowcą zmagającym się z problemem artykulacyjnej komunikacji ze swoimi studentami, ten artykuł może pomóc ci dobrze prosperować w twoim nowym domu akademickim.
Jako nieanglojęzyczny doktorant lub wykładowca, udowodniłeś już swoją zdolność do konkurowania na globalnej scenie. Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to strategia, aby pokonać przeszkody i dotrzeć do mety.
Bądź komunikatywny na zajęciach i w kampusie
- Nie obawiaj się, że zostaniesz wyśmiany za swój obcy akcent. Pamiętaj, praktyka czyni mistrza! Pewnie wypowiadaj się na zajęciach i wyrażaj swoje zdanie. Wymawiaj każde słowo powoli, wyraźnie i głośno.
- Nie bój się zadawać pytań i wyjaśniać, gdy jest to konieczne.
- Staraj się brać udział w debatach lub innych publicznych wydarzeniach związanych z przemawianiem, takich jak konkurs Three Minute Thesis.
- Bądź towarzyski! Budowanie silnych relacji z innymi badaczami, uczestniczenie w spotkaniach towarzyskich i przyłączanie się do działań grupowych da Ci więcej okazji do ćwiczenia umiejętności językowych.
- Uważaj na częste błędy popełniane w języku angielskim przez osoby posługujące się językiem hebrajskim: nieprawidłowe stosowanie bezokoliczników ("I must to go"); mylenie czasowników "to order" i "to invite" (to samo słowo w języku hebrajskim); przypisywanie płci, tak jak w języku hebrajskim, przedmiotom nieożywionym, takim jak stoły i krzesła.
Nauczanie z myślą o sukcesie
Nauczanie w drugim (lub trzecim) języku wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Łatwo jest się zakrztusić i zapomnieć o swoim angielskim, kiedy stoi się przy mównicy lub tablicy, a sala pełna studentów zapisuje każde słowo. Oto jak można sprawić, by zajęcia przebiegały płynniej:
- Mów powoli, uważnie i wyraźnie, aby Twoi uczniowie mogli śledzić Twoje lekcje.
- Urozmaicić swoje nauczanie. Można używać PowerPointa, wideo i innych pomocy wizualnych, a także tworzyć eksperymenty i projekty grupowe, aby utrzymać motywację i zaangażowanie uczniów.
- Rozmawiaj z uczniami i zwracaj się do nich z szacunkiem. Angażuj ich w sensowne rozmowy. Pamiętaj, że są oni tak samo ciekawi komunikacji z Tobą, jak Ty z nimi! Im bardziej komfortowo będą się czuli w Twoim towarzystwie, tym bardziej Cię zaakceptują.
- Bądź sobą. Skoncentruj się na zmniejszeniu napięcia w klasie poprzez budowanie przyjaznych relacji z uczniami. Zejście z pozycji autorytetu sprawi, że uczniowie będą zwracać większą uwagę na zajęciach. Jednak życzliwość nie zastąpi porządku. Należy pamiętać o zachowaniu dyscypliny w klasie.
Ćwicz pisanie przejrzystych, bezbłędnych kompozycji
Najlepszym sposobem, aby stać się lepszym pisarzem języka angielskiego jest pisanie. Możesz doskonalić swoje umiejętności pisząc e-maile, blogi, a także uczestnicząc w akademickich warsztatach korekty i pisania prowadzonych na terenie kampusu uniwersyteckiego.
Najważniejsze to: Kontynuuj pisanie czegoś każdego tygodnia!
- Zrób listę swoich najczęstszych błędów w pisaniu. Czy Twoje czasowniki i przyimki są na swoim miejscu? Czy masz skłonność do pisania długich i skomplikowanych zdań? Nadużywasz dwukropków, średników i nawiasów?
- Nie martw się, że za pierwszym razem napiszesz doskonały tekst. Najpierw zapisz swoje pomysły na papierze. Następnie przejrzyj swój tekst i postaraj się go poprawić, redagując go tak, aby uzyskać jasny, wolny od błędów tekst. Profesjonalne usługi redakcyjne mogą pomóc Ci osiągnąć ten cel.
- Redagowanie w języku angielskim, wykonywane przez rodowitych Anglików lub przyjaciół, jest świetną okazją do przejrzenia Twojej pracy i udzielenia Ci informacji zwrotnej. Kiedy ktoś Cię poprawia, poproś go o wyjaśnienie Twoich błędów. Prowadź dziennik tych sugestii i staraj się jak najlepiej unikać podobnych błędów w przyszłości.
Czytaj prace wielkich pisarzy akademickich
Znajdź czas w swoim napiętym grafiku, aby co tydzień uważnie przeczytać pracę naukową lub dobrze napisaną rozprawę. Studiowanie stylu, słownictwa, zwrotów i struktury argumentów dostarczy Ci pomocnych wzorców do tworzenia jasnych, spójnych i bezbłędnych tekstów.
Trzymaj się z dala od żargonu
Skomplikowane zdania i zbyt dużo technicznego słownictwa może tylko zdezorientować Twoich czytelników. Niezależnie od tego, czy piszesz dla komisji doktorskiej, czy dla swojego pierwszego artykułu w czasopiśmie, najlepsze teksty akademickie są jasne, zwięzłe i pozwalają zabłysnąć Twoim argumentom i krytycznej analizie.