Jak otworzyć plik GEDCOM w programie do genealogii?

3 grudnia 2021

Jeśli spędziłeś dużo czasu online badając swoje drzewo genealogiczne, to jest prawdopodobne, że albo pobrałeś plik GEDCOM

(rozszerzenie .ged) z Internetu, albo otrzymałeś go od innego badacza. Albo możesz mieć stary plik GEDCOM na swoim komputerze z badań, które wprowadziłeś lata temu do nieistniejącego już programu do historii rodziny. Innymi słowy, masz ładny plik drzewa genealogicznego, który może zawierać istotne wskazówki dotyczące Twoich przodków, a Twój komputer nie może go otworzyć. Co robić?

Otwieranie pliku GEDCOM za pomocą samodzielnego oprogramowania genealogicznego

Te instrukcje będą działać, aby otworzyć pliki GEDCOM w większości programów do tworzenia drzew genealogicznych. Bardziej szczegółowe instrukcje znajdziesz w pliku pomocy swojego programu.

 1. Uruchom swój program drzewa genealogicznego i zamknij wszystkie otwarte pliki genealogiczne.
 2. W lewym górnym rogu ekranu kliknij na menu Plik.
 3. Wybierz Otwórz, Importuj lub Importuj GEDCOM.
 4. Jeśli .ged nie jest jeszcze podświetlony w polu "typ pliku", przewiń w dół i wybierz GEDCOM lub .ged.
 5. Przejdź do lokalizacji na swoim komputerze, gdzie zapisujesz pliki GEDCOM i wybierz plik, który chcesz otworzyć.
 6. Program utworzy nową genealogiczną bazę danych zawierającą informacje z pliku GEDCOM. Wprowadź nazwę pliku dla tej nowej bazy danych, upewniając się, że jest to nazwa, którą możesz odróżnić od swoich własnych plików. Przykład: "powellgedcom".
 7. Kliknij przycisk Zapisz lub Importuj.
 8. Program może poprosić cię o dokonanie kilku wyborów dotyczących importu twojego pliku GEDCOM. Po prostu postępuj zgodnie z instrukcjami. Jeśli nie jesteś pewien, co wybrać, po prostu trzymaj się domyślnych opcji.
 9. Kliknij przycisk OK.
 10. Może pojawić się okienko z potwierdzeniem, że import się powiódł.
 11. Powinieneś teraz być w stanie odczytać plik GEDCOM w swoim programie genealogicznym jako zwykły plik drzewa genealogicznego.

Prześlij plik GEDCOM, aby utworzyć internetowe drzewo genealogiczne

Jeśli nie posiadasz oprogramowania do tworzenia drzew genealogicznych, lub wolisz pracować online, możesz również użyć pliku GEDCOM do stworzenia drzewa genealogicznego online, co pozwoli Ci na łatwe przeglądanie danych. Jednakże, jeśli otrzymałeś plik GEDCOM od kogoś innego, powinieneś być pewien, że uzyskasz jego zgodę przed użyciem tej opcji, ponieważ może on nie życzyć sobie, aby informacje, którymi się z Tobą podzielił, były dostępne online. Większość drzew genealogicznych online oferuje opcję stworzenia całkowicie prywatnego drzewa (patrz poniżej).

Niektóre programy do budowania drzew genealogicznych online, w szczególności Ancestry Member Trees i MyHeritage, zawierają opcję rozpoczęcia nowego drzewa genealogicznego poprzez import pliku GEDCOM.

 1. Na stronie Prześlij drzewo genealogiczne w serwisie Ancestry, kliknij przycisk Przeglądaj po prawej stronie "Wybierz plik". W oknie, które się pojawi, przeglądaj do odpowiedniego pliku GEDCOM na dysku twardym. Wybierz plik, a następnie kliknij przycisk Otwórz. Wprowadź nazwę dla swojego drzewa genealogicznego i zaakceptuj umowę zgłoszenia (przeczytaj ją najpierw!).
 2. Z głównej strony MyHeritage, wybierz Importuj drzewo (GEDCOM) pod przyciskiem "Rozpocznij". Przejdź do pliku na Twoim komputerze i kliknij Otwórz. Następnie wybierz Rozpocznij, aby zaimportować plik GEDCOM i utworzyć swoje drzewo genealogiczne (nie zapomnij przeczytać Warunków korzystania z usługi i Polityki prywatności!).

Zarówno Ancestry.com jak i MyHeritage.com oferują opcje tworzenia całkowicie prywatnego drzewa genealogicznego online, widocznego tylko dla Ciebie lub osób, które zaprosisz. Nie są to jednak domyślne ustawienia opcji, więc jeśli chcesz mieć prywatne drzewo genealogiczne, będziesz musiał podjąć kilka dodatkowych kroków. Zobacz Jakie są opcje Prywatności dla Mojej Witryny Rodzinnej? na MyHeritage lub Prywatność dla Twojego Drzewa Rodzinnego na Ancestry.com w celu uzyskania instrukcji krok po kroku.

Zacytuj ten artykuł Format mla apa chicago Twój cytat Powell, Kimberly. "How to Open a GEDCOM file in Your Genealogy Software." ThoughtCo, Aug. 27, 2020, thoughtco.com/how-to-open-a-gedcom-file-1421893. Powell, Kimberly. (2020, 27 sierpnia). How to Open a GEDCOM file in Your Genealogy Software. Retrieved from https://www.thoughtco.com/how-to-open-a-gedcom-file-1421893. Powell, Kimberly. "How to Open a GEDCOM file in Your Genealogy Software" (Jak otworzyć plik GEDCOM w oprogramowaniu do genealogii). ThoughtCo. https://www.thoughtco.com/how-to-open-a-gedcom-file-1421893 (accessed October 10, 2021). kopia cytatu

image

Wojciech Kowal

Redakcja lingua-projekt.pl