Co to jest hiperpluralizm? Definicja i przykłady
Hiperpluralizm to teoria rządu utrzymująca, że kiedy duża liczba różnych grup lub frakcji staje się tak politycznie wpływowa, rząd nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo. Hiperpluralizm jest uważany za przesadną lub wypaczoną, skrajną formę pluralizmu.
Kluczowe wnioski: Hiperpluralizm
- Hiperpluralizm to stan, w którym wiele grup lub frakcji staje się tak silnych politycznie, że rząd nie jest w stanie skutecznie funkcjonować.
- Hiperpluralizm jest uważany za przesadną lub wypaczoną formę pluralizmu.
- Hiperpluralizm ma tendencję do powodowania impasu legislacyjnego, uniemożliwiając lub spowalniając wdrażanie głównych polityk społecznych.
Pluralizm a hiperpluralizm
Uważany za istotny element demokracji, pluralizm jest filozofią polityczną, zgodnie z którą różnorodne jednostki i grupy mogą pokojowo współistnieć i mogą wyrażać różne punkty widzenia niezależnie i skutecznie wpływać na opinię publiczną i decyzje rządu. Stany Zjednoczone są uważane za kraj pluralistyczny, ponieważ ich kultura polityczna i społeczna jest kształtowana przez grupy obywateli, którzy pochodzą z różnych środowisk rasowych i etnicznych, mówią różnymi językami i praktykują różne religie.
W przeciwieństwie do pluralizmu, wciąż rozwijająca się teoria hiperpluralizmu głosi, że kiedy zbyt wiele grup konkuruje ze sobą, a niektóre grupy zaczynają wywierać większą władzę i wpływy niż inne, system polityczny staje się tak złożony, że jakiekolwiek rządzenie staje się trudne. Kiedy jedna grupa jest faworyzowana przez inne, demokracja - zamiast służyć - zostaje zakłócona.
Używany w kontekście hiperpluralizmu termin "grupa" nie odnosi się do partii politycznych, rasowych, etnicznych, kulturowych czy religijnych mniejszości i większości. Zamiast tego, hiperpluralizm odnosi się do znacznie mniejszych grup, takich jak lobbyści, którzy bronią jednej sprawy, ruchy oddolne zajmujące się jedną kwestią czy super PAC, które reprezentują niewielką liczbę osób, ale poświęcają im nieproporcjonalnie dużo uwagi, ponieważ wywierają znaczący wpływ na politykę.
Przykłady
Choć trudno jest wskazać konkretne przykłady współczesnego hiperpluralizmu, wielu politologów wskazuje na Kongres Stanów Zjednoczonych jako przykład hiperpluralizmu w działaniu. Ponieważ każdy członek Kongresu stara się zaspokoić żądania wielu różnych grup, takich jak lobbyści, PAC i specjalne grupy interesu, są oni ciągnięci w tak wielu różnych kierunkach, że wynikający z tego impas uniemożliwia podjęcie jakichkolwiek działań, z wyjątkiem drobnych ustaw. Koncentrując się wyłącznie na pojedynczych grupach, Kongres często lekceważy interesy całej populacji. Kiedy ludzie wielokrotnie widzą, że rozpatrywanie ważnych ustaw zatrzymuje się w miejscu, dochodzą do wniosku, że cały rząd jest zepsuty.
W 1996 roku wyborcy w Kalifornii - jednym z najbardziej zróżnicowanych stanów w kraju - przyjęli Propozycję 209, Kalifornijską Inicjatywę Praw Obywatelskich, która stanowiła kolejny przejaw hiperpluralizmu. Inicjatywa ta zakazywała dyskryminacji lub preferencyjnego traktowania osób i grup ze względu na "rasę, płeć, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub narodowe w działaniach związanych z zatrudnieniem publicznym, edukacją publiczną lub zamówieniami publicznymi". Zwolennicy argumentowali, że zniesienie preferencji rasowych narzuconych przez rząd stworzy większe możliwości i zmniejszy podziały na tle rasowym i płciowym. Przeciwnicy twierdzili, że zalegalizuje to dyskryminację kobiet i skutecznie zakończy wszystkie kalifornijskie programy akcji afirmatywnej.
Jako hipotetyczny przykład hiperpluralizmu w skali lokalnej, rozważmy miejską, śródmiejską szkołę średnią z wysokim wskaźnikiem porzucania nauki, konkurującą o nowe zasoby z bogatą szkołą prywatną finansowaną z milionów dolarów pochodzących z prywatnych darowizn. Chociaż teoria hiperpluralizmu zakłada, że obie szkoły konkurują o te same zasoby, to bogata szkoła jest prawie pewna, że zwycięży.
Plusy i minusy
Z pozytywnej strony, hiperpluralizm oferuje większe poczucie aktywności obywatelskiej, większy wpływ na opinię publiczną i lepiej poinformowanych urzędników publicznych. Jednak większość politologów twierdzi, że te pozytywy są znacznie przeważone przez negatywny wpływ, jaki hiperpluralizm ma na demokrację i efektywny, skuteczny rząd.
Zarówno pluralizm, jak i hiperpluralizm opierają się na idei konkurencji między grupami. Jednakże, podczas gdy pluralizm promuje kompromis i korzystne rezultaty dla wszystkich, hiperpluralizm tego nie robi, ponieważ różne grupy specjalnych interesów nie konkurują ze sobą na równych zasadach.
Aktywiści imigracyjni z grupy adwokackiej CASA manifestują przed Białym Domem, domagając się od prezydenta Bidena przyznania obywatelstwa imigrantom. Kevin Dietsch / Getty Images
Podstawowym negatywnym aspektem hiperpluralizmu jest to, że wywiera on polityczną presję na rząd, aby przynosił korzyści konkretnej grupie lub klasie. W Stanach Zjednoczonych skutki hiperpluralizmu często były korzystne dla wielkich korporacji i wzrostu władzy korporacji. W latach siedemdziesiątych XX wieku rozwinęły się nowe formy pluralizmu i liberalnego hiperpluralizmu, aby przeciwstawić się faworyzowaniu przez rząd świata korporacji i zachęcić do szerszego zróżnicowania kultury.
Pomimo tej zmiany w dystrybucji władzy i wpływów, hiperpluralizm nadal ma negatywne skutki społeczne, gdy staje się główną siłą w podejmowaniu decyzji przez rząd i w lobbingu.
- Często prowadzi do impasu legislacyjnego, uniemożliwiając lub spowalniając wdrażanie głównych polityk społecznych.
- Może powodować nierównomierną dystrybucję władzy społeczno-ekonomicznej, co skutkuje nierównościami społecznymi.
- Pozwala niektórym grupom cieszyć się większą władzą polityczną i wyborami społecznymi niż inne grupy, jednocześnie ograniczając władzę polityczną i opcje dla grup nieuprzywilejowanych.
- Promuje rosnący stan nierówności ekonomicznej pomiędzy grupami posiadającymi bogactwo i wpływy a tymi, którzy mają niewielkie bogactwo i wpływy.
Ogólnie rzecz biorąc, mówi się, że są dwie grupy ludzi, którzy popierają efekty hiperpluralizmu: ci, którzy mają władzę i wpływy, i ci, którzy chcą tego w przyszłości.
Więcej na: http://fabryka-jezyka.edu.pl