Gdzie szukać specjalistycznego tłumaczenia tekstów?

2 kwietnia 2018

Oferty biura tłumaczeń

1. Internetowe wyszukiwarki

Jeśli wiesz co znaleźć i jak tego szukać, nie ma znaczenia czy użyjesz Google, Yahoo czy Bing. Z kolei jeśli nie orientujesz się jak to znaleźć i postanowisz wyszukać po prostu hasło, że potrzebujesz coś przetłumaczyć z polskiego na np. niemiecki to dowiesz się o około kilkudziesięciu milionach możliwości, z których ponad połowa nie przyda się do niczego. Później stracisz czas na szukanie odpowiednich ofert związanych z tłumaczeniem i odpowiadającym Twoim oczekiwaniom. Następnie będziesz musiał porównać te oferty i opcje jakie Ci proponują i w końcu wysłać teksty tam, gdzie jest najtaniej. Słabo, długo i mało efektywnie.

Nie martw się. Zaraz przedstawię sposób na właściwe szukanie tłumacza w przeglądarce internetowej.

Odpowiednio sformułuj swoje zapytanie. Skonkretyzuj czego potrzebujesz. Szukaj tłumacza z jednego języka na drugi. W ten sposób skrócisz wyniki o jakieś 30 milionów. Dodając więcej szczegółów zawęzisz odpowiedzi jeszcze bardziej. Dodaj informację w lokalizacji, np. "Tłumacz z języka polskiego na niemiecki reklama kraków". W ten sposób otrzymasz na przykład 2500 wyników. Niby dużo, jednak bardziej konkretniej i zdecydowanie mniej niż podczas wpisania ogólnej frazy.

Szukaj indywidualnych tłumaczy. Może to subiektywna opinia, ale jeśli potrzebujesz tłumaczenia na 15 różnych języków to żadna agencja nie będzie chciała z Tobą współpracować. Jesteś dla nich jednorazowym zleceniem. Zastanów się czy nie lepiej poszukać freelancera.

Nie bój się szukać i wybierać najlepsze oferty. Czasem trzeba znaleźć więcej informacji niż tylko kliknąć w pierwszą ofertę, która wyświetli się na początku wyszukiwarki Google'a. Jeśli spodobała Ci się dana oferta to poświęć trochę czasu na "prześwietlenie", poszukanie informacji, doświadczenia, historii, znajomości języka oraz referencji czy opinii. Teraz wszyscy mogą zapewniać wysoką jakość usług, szybki termin realizacji i niskie ceny. Ważnymi informacjami, które powinieneś znać jest to, czy tłumacz jest w grupie lub stowarzyszeniu tłumaczów. Jeśli tak, to oznacza, że jest profesjonalistą i na pewno ma wysoką wiedzę.

Pomyśl także nad ogólną ofertą. Z pewnością skusi Cię tłumacz, który zaproponuje najniższą cenę i krótki termin czekania oraz mający wiele dyplomów. Musisz wiedzieć, że w tym przypadku trzeba porównać to na czym nam zależy z oferowaną ceną i czy chcemy ryzykować oddając nasz tekst w niepewne ręce?

Agencja tłumaczeń w Krakowie

Poszukaj idealnego rozwiązania, które będzie w pełni satysfakcjonowało Ciebie i odpowiadało Twoim potrzebom. Jeśli nie jesteś pewien co do danej firmy to nie idź w niską cenę i słabe tłumaczenie. Przeznacz więcej pieniędzy dzięki czemu będziesz miał lepiej wykonaną usługę, a Twoje koszty z pewnością się zwrócą.

2. Profesjonalne katalogi

Możemy znaleźć mnóstwo klubów czy grup tłumaczy. Niektóre z nich mają katalogi swoich uczestników. Jest to świetna sprawa, ponieważ w łatwy sposób można odszukać konkretnego i pewnego tłumacza do swoich tekstów.

Grupy umożliwiają szukanie poprzez wybranie odpowiednich kryteriów. Dzięki temu można uszczuplić swoje wyszukiwania do minimum. Można wybrać szukanie po parze językowej, lokalizacji, specjalizacji i certyfikatach.

Poza tym istnieją również inne katalogi. Można je znaleźć na stronach internetowych, które mają ścisły związek z branżą, gdzie można zaproponować swoje usługi nazywając siebie tłumaczem.

To także da nam informację, jednak w związku, że jest to zwykle darmowe, to możemy odnaleźć niestety wielu tłumaczy, którzy nie są profesjonalni i nie zawsze się na tym znają. Jednym ze sposobów, aby się ich "pozbyć" jest opłata za rejestrację lub inne weryfikujące informacje, które trzeba by było podać. Wtedy słabi tłumacze nie mieli by szans, aby oferować swoje usługi.

Tak właśnie powinno się szukać odpowiedniego profesjonalnego tłumacza. Nie musisz już się obawiać przetłumaczenia swoich stron, ulotek czy innych informacji na różne języki.

image

Wojciech Kowal

Redakcja lingua-projekt.pl