Jakich języków powinniśmy się uczyć?

1 grudnia 2020

Ponieważ coraz więcej firm działa na skalę globalną, powoli staje się coraz bardziej konieczne, aby ludzie mówili innymi językami niż angielski. Jednak przy tak wielu językach do wyboru, może być trudno określić, których języków należy się najpierw nauczyć. Tak więc, oto kilka języków, które polecamy:

Mandaryński chiński

Jako oficjalny język Chin, najczęściej używany język na świecie i drugi najczęściej używany język w Internecie, nic dziwnego, że język chiński jest językiem, którego należy się uczyć w 2017 roku. W dynamicznie rozwijającej się gospodarce opartej na produkcji i usługach, wiele przedsiębiorstw gromadzi się tam, ponieważ również one zdają sobie sprawę z potencjału biznesowego, jaki Chiny mają im do zaoferowania. Dlatego też nauka chińskiego może stanowić ogromną "dźwignię" w świecie biznesu.

Co więcej, ponieważ język ten jest tak trudny do nauczenia się (według Instytutu Służby Zagranicznej Stanów Zjednoczonych potrzeba około 2200 godzin lekcyjnych, aby zdobyć biegłość), umiejętność porozumiewania się w tym języku jest nie tylko wyrazem umiejętności, ale także poświęcenia i siły napędowej.

Język arabski

Będąc piątym najczęściej używanym językiem na świecie, umieściliśmy arabski na drugim miejscu. W obecnych trendach widzimy, że język arabski jest językiem wejściowym do prowadzenia biznesu na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, zwłaszcza, że wielu biznesmenów i kobiet z Bliskiego Wschodu może posługiwać się tylko tym językiem. Mimo że na różnych obszarach panuje niestabilność regionalna, ogromna dostępność zasobów naturalnych i niedawny boom na turystykę i nieruchomości sprawiły, że wielu arabskich przedsiębiorców stało się jednymi z najbogatszych ludzi na świecie i jest skłonnych wydawać i inwestować w zachodnie firmy. Umiejętność posługiwania się językiem arabskim, podobnie jak mandaryńskim, może potencjalnie otworzyć wiele możliwości biznesowych na Bliskim Wschodzie.

Co więcej, jako że język arabski jest znany jako tak trudny, głównie ze względu na swoją gramatykę, opanowanie go nie tylko pokazuje umiejętności i talent, ale także wykazuje zaangażowanie i determinację.

Język hiszpański

Na trzecim miejscu jest hiszpański - drugi najczęściej używany język na świecie. W obliczu rosnącego konsumpcjonizmu w Ameryce Łacińskiej i Meksyku, który ma się rozwinąć w ciągu najbliższych kilku dekad, oczywiste jest, że hiszpański jest i będzie coraz częściej językiem, którego należy się uczyć. Znajomość tego języka ma potencjał, aby otworzyć możliwości biznesowe w Ameryce Łacińskiej, USA i Europie. Poza tym łatwo jest się go nauczyć, tym bardziej jest to powód do nauki języka.

Język portugalski

Portugalczyk zajął 4. miejsce, nie tylko dlatego, że jest najczęściej używanym językiem w Ameryce Łacińskiej, ale ze względu na niedawne przejście Brazylii na limonkowe światło - zwłaszcza, że w tym kraju odbyły się Igrzyska Olimpijskie w 2016 roku i Puchar Świata w 2014 roku. Jako język, język portugalski ma duży potencjał rozwoju, zwłaszcza, że Brazylia posiada wiele niewykorzystanych zasobów, które potencjalnie mogą zostać wykorzystane. Ponadto, podobnie jak hiszpańskiego, stosunkowo łatwo można się go nauczyć, potrzeba tylko około 600 godzin lekcyjnych, by stać się biegłym, tym bardziej więc trzeba się go uczyć.

Niemiecki

Mając największą gospodarkę w Europie i czwartą co do wielkości na świecie, niemiecki jest niezbędnym językiem do nauki, jeśli chcesz wejść na rynek niemiecki. Ponadto, będąc jednym z głównych krajów w UE, znajomość języka niemieckiego w rękawie byłaby bardzo pomocna w prowadzeniu działalności gospodarczej w Europie. Co więcej, ponieważ jest to dość łatwy język do opanowania (według amerykańskiego Foreign Service Institute opanowanie go zajmuje tylko 900 godzin lekcyjnych), jest to tym większy powód, aby się go nauczyć.

Hindi

Ponieważ większość Indii mówi w tym języku, umieściliśmy standardowy i sanskrycki rejestr języka hinduskiego (hindi) na 6. miejscu. Ponieważ gospodarka Indii przeżywa rozkwit i oczekuje się, że w tym procesie wyprzedzi wiele rozwiniętych hrabstw, możliwość komunikowania się w tym języku może stanowić w Indiach różnorodne możliwości. Nie tylko to, ale i tak niewiele osób uczy się tego języka; może to dać tę przewagę, której wielu szuka w świecie szukającym pracy. Ze względu na swoje trudności, hindi nie jest najtrudniejszym językiem do nauki, ale na pewno nie najłatwiejszym, ale mimo to warto spróbować!

Rosyjski

Będąc jednym z oficjalnych języków ONZ i stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, umieściliśmy język rosyjski na 7. miejscu ze względu na jego dyplomatyczne znaczenie. Język rosyjski jest wymieniany jako jeden z najbardziej rozpowszechnionych i wpływowych języków na świecie, szczególnie w Europie Wschodniej i Azji Środkowej, gdzie mówi około 200 do 260 milionów osób. Co więcej, ponieważ Rosja jest największym światowym producentem ropy naftowej i wiele państw postradzieckich również szybko się rozwija, posiadanie języka rosyjskiego w rękawie może zapewnić możliwości na nadchodzących rynkach.

Jeśli chodzi o naukę języka, mówi się, że jest to jeden z najtrudniejszych do nauki języków, głównie ze względu na jego wyjątkową gramatykę. W związku z tym nauka języka może zapewnić przewagę, której poszukują pracodawcy.

Japoński

W końcu, na 8. miejscu, jest Japończykiem. Ponieważ Japonia jest w czołówce pod względem technologii, elektroniki i innowacji (wszystkie rodzaje), posiadanie japońskiego w swoim repertuarze stworzyłoby możliwości na rynku japońskim. Nie tylko to, ale ponieważ liczba ludności Japonii maleje, być może nie minie dużo czasu, zanim Japonia zacznie otwierać swój rynek pracy dla ludzi z innych krajów.

Ponadto, ponieważ język japoński jest jednym z najtrudniejszych do nauki języków, zwłaszcza ze względu na jego gramatykę (jedno zdanie po angielsku można powiedzieć na wiele różnych sposobów po japońsku, każde dla innej sytuacji społecznej), opanowanie języka nie tylko pokazuje talent i umiejętności, ale także pokazuje poświęcenie i zapał, a tym bardziej powód do nauki.

Ostatecznie, nawet jeśli są to, naszym zdaniem, najbardziej przydatne języki do nauki, biegła znajomość wielu języków ma potencjał, aby wyróżnić Cię spośród innych osób poszukujących pracy. Więc nie czekaj, zacznij się uczyć!

 

image

Wojciech Kowal

Redakcja lingua-projekt.pl